м. Миколаїв, вул. 1-а Воєнна, 2a, корпус 10-П
+38(0512) 76-71-92
nnipua@chmnu.edu.ua

Онлайн-зустріч зі стейкхолдером – заступником начальника відділу контролю у сфері закупівель Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Миколаївській області

7 лютого 2024 року відбулась онлайн-зустріч зі стейкхолдером – заступником начальника відділу контролю у сфері закупівель Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Миколаївській області – Шульгою Олександром Володимировичем та викладачами (Бондар Г.Л., Вербою С.М., Шульгою А.А.) і студентами 1-4 курсів Навчально-наукового інституту публічного управління та адміністрування Чорноморського державного університету імені Петра Могили.

На зустрічі Олександр Володимирович загально розповів про сутність державного фінансового контролю, форми і методи його здійснення. Безпосередньо Олександр Володимирович зазначив, що «сучасна вітчизняна система державного фінансового контролю, становлення якої відбувалося одночасно із процесом державотворення і формуванням соціально орієнтованої ринкової економіки, не відповідає вимогам сьогодення. Оскільки зростання обсягів фінансових порушень в Україні спричинено не відсутністю інституціональної структури державного фінансового контролю, а слабкістю його теоретико-методологічної та методичної бази, недоліками в організації контрольного процесу. Зокрема, використання застарілих форм державного фінансового контролю не дає змоги сьогодні державі оперативно й ефективно впливати на процеси, які відбуваються в економіці, забезпечувати концентрацію контрольних дій на найбільш пріоритетних напрямах фінансової діяльності, що призводить до зниження ефективності контрольних функцій держави».

Олександр Володимирович як державний службовець, котрий пропрацював більше десяти років в Державній аудиторській службі акцентував увагу на тому, що «від ефективності державного фінансового контролю багато в чому залежить добробут народу, задля чого одна з найважливіших функцій державного правління повинна бути спрямована на виявлення відхилень від прийнятих стандартів законності, доцільності і ефективності управління фінансовими ресурсами та державною власністю, а також на своєчасне вжиття необхідних відповідних коригувань і запобіжних заходів».

Також Олександр Володимирович назвав основні фактори та явища, що перешкоджають ефективному здійсненню державного фінансового контролю в Україні на сьогоднішній день. На його думку, це: недосконалість вітчизняного законодавства; фіскальний характер більшості перевірок; слабка орієнтація системи державного фінансового контролю на всі стадії відтворювального процесу, оскільки він охоплює насамперед локальні інтереси, не завжди виходячи з необхідності задоволення потреб суспільства в цілому; недооцінка ролі фінансового контролю для забезпечення фінансової дисципліни в державі. Все це, за словами Олександра Володимировича, – «призводить до фінансових порушень та втрати значних фінансових коштів, а, як наслідок – деградація вітчизняної економіки».

Наприкінці свого виступу, Олександр Володимирович зазначив, що «сучасна вітчизняна система державного фінансового контролю потребує удосконалення, шляхом застосування таких способів як: оновлення нормативно-правової бази у цій сфері, а саме визначення єдиних концептуальних засад організації цього контролю, уточнення і розмежування функцій органів фінансового контролю, стандартизація форми і методи контрольної діяльності; покращення матеріально-технічного забезпечення контрольних органів; впровадження сучасних інформаційно-технологічних інструментів; координація і налагодження взаємодії контрольних органів різних рівнів та інших органів влади; вивчення і впровадження в практику іноземного досвіду проведення фінансового контролю тощо».

Далі студенти мали можливість поставити запрошеному гостю власні питання. Здебільшого ці питання стосувалися проблем корупції у сфері публічних закупівель та тендерів, ефективності здійснення державного фінансового контролю в умовах повномасштабної війни. Також студентів цікавила можливість працевлаштування на сьогоднішній день в Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Миколаївській області та об’єм знань і рівень професійної підготовки необхідних для того, щоб там працювати.