9 лютого 2024 року відбулась онлайн-зустріч зі стейкхолдерами – начальником управління по роботі з персоналом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Катериною Анатоліївною Білявською та завідувачем сектору організаційно-інформаційної роботи Пенсійного фонду України в Миколаївській області Валентиною Миколаївною Боденко, а також викладачами і студентами 1-4 курсів Навчально-наукового інституту публічного управління та адміністрування Чорноморського державного університету імені Петра Могили.
Першою на зустрічі виступала Катерина Анатоліївна Білявська, яка загально розповіла про престиж державної служби, зробивши окремо акцент на формуванні позитивного іміджу державної служби, чому останнім часом приділяється все більше уваги. Це й не дивно, оскільки, на думку виступаючої, – «Формування сприятливого іміджу державної служби та їх працівників є основою для їх ефективного і якісного функціонування, що, у свою чергу, зумовлює високий ступінь наповнення дохідної частини бюджету країни, усвідомлення платниками податків необхідності добросовісного виконання своїх обов’язків, а також є запорукою успішної модернізації і трансформації, побудованої на демократичних засадах і запозиченні іноземного досвіду, діяльності державної служби».
Наступної виступала Валентина Миколаївна Боденко, яка розповіла про електронні сервіси Пенсійного фонду. На початку своєї розповіді Валентина Миколаївна зазначила, що «тривалий час основною проблемою вітчизняного пенсійного забезпечення була успадкована з радянської доби солідарна основа, яка в сучасних реаліях є неконкурентоспроможною у різних сферах суспільного життя. Прийняття у 2003 р. Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із запровадженням трирівневої системи пенсійного забезпечення ситуацію суттєво не змінило, а навпаки – породило низку нових проблем. Другий і третій рівні досі залишаються в Україні фактично формально-декларативними, складність наповнення бюджету Пенсійного фонду України із кожним днем лише посилюється. Більш того, сьогодні, коли повномасштабна війна в Україні триває вже майже два роки економіка країни перебуває у своєрідному «застійному» стані, відбувається загострення соціальних проблем різного характеру, суттєво збільшується різниця у співвідношенні кількості працездатного населення і пенсіонерів, прогресує старіння населення, демографічна ситуація в країні ще більш ускладнюється, зростає кількість людей, які мають інвалідність різного ступеня».
Валентина Миколаївна підкреслила, що «все це та інші супутні проблеми вимагають від керівництва країни переглянути існуючу систему пенсійного забезпечення, яка є однією із основних складових системи соціального захисту населення, кардинально змінити підходи до її функціонування й управління».
Далі шановна гостя показала студентам та викладачам портал електронних послуг Пенсійного фонду України та докладно розповіла про його можливості, а саме: як ним користуватися та які публічні послуги можна через нього отримати.
Безпосередньо Валентина Миколаївна пояснила яким чином необхідно входити до системи та закликала молоде покоління допомагати більш старшому поколінню користуватися порталом електронних послуг Пенсійного фонду України та доносити до людей передпенсійного віку можливості отримати публічні послуги щодо пенсійного забезпечення онлайн.
Окрім того, спікерка зазначила, що в особистому кабінеті можна перевірити стан облікової чи пенсійної справи та пересвідчитись щодо відображених в них даних.
Відповідаючи на питання слухачів Валентина Миколаївна розповіла, що «дізнатися розмір пенсії можна на порталі Пенсійного фонду України за допомогою пенсійного калькулятора. Для цього, насамперед, необхідно авторизуватися на сайті Пенсійного фонду, використовуючи кваліфікаційний електронний підпис (КЕП), Дія. Підпис чи BankID». Більш того, вона пояснила, що «при визначенні розміру пенсії застосовується величина оцінки вартості одного року страхового стажу на рівні 1%. Тобто, при наявності страхового стажу 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% заробітку, визначеного для обчислення пенсії. Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат (так звана соціальна пенсія за віком)». Валентина Миколаївна підкреслила, що «для нарахування пенсії громадянину України потрібно мати не менш як 15 років страхового стажу. Якщо стажу бракує, то людина не має права претендувати навіть на мінімальну пенсію».
Наприкінці зустрічі викладачі разом зі студентами висловили щиру подяку за таку цікаву лекцію та ті практичні поради щодо пенсійного забезпечення, які надали шановні гості.